11 Temmuz 2020 Cumartesi

Ekşioğlu Vakfı Ovit Yayla Şenlikleri Başladı

Makedonya, Gürcistan, Bulgaristan, Sırbistan, Çeçenistan, KuzeyOsetya, Romanya ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden halk dansları toplulukları gösteri sundu. Şenliğe katılanlar ülke halk dansları topluluklarının gösterilerini ilgiyle izledi. Yöre sanatçılarının sahne aldığı şenliklerde vatandaşlar doyasıya horon oynadı. Organizatör ve sunucu Necati Selvitop’un sunduğu şenliklerde vatandaşlar keyifli anlar yaşadı.

OVİT REKORA HAZIR

Şenliklerin ikinci günü ilginç bir rekor denemesi yapılacak. Hazırlatılan 630 kilo ağırlığındaki dev kazanda 1.5 ton sütlaç pişirilerek rekor denemesi yapılacak. Guinnes Rekorlar Kitabı’na göre 303 kilo 74 gramla Yunanistan’ın elinde bulundurduğu tek seferde sütlaç pişirme rekoru kırılmaya çalışılacak. Guınnes Rekorlar Kitabı Rekor Danışmanı Aydın Türkgücü ile diğer hakem heyeti ile Türkiye’nin ünlü aşçıları Mustafa Çoban ve Salih Bozkurt da yaylaya geldi. Bir ton sütle 100 kilo pirinç kullanılarak hazırlanacak 1.5 ton sütlaç yapımı bu gece yarısından itibaren başlayacak.

REKORU YUNANİSTAN’DAN ALACAĞIZ

Ekşioğlu Vakfı Başkanı Ali Ekşi, Karadeniz’in lezzetleri arasında yer alan sütlacın rekorunu elinde bulunduran Yunanistan’dan bu rekoru geri alacaklarını belirterek sütlaç rekorunun Ovit Yaylasında Türkiye’ye geçeceğini söyledi. Organizatör Necati Selvitop da Pazar günü Guınnes Rekorlar Kitabı ekibinin yapacağı tescille sütlaç rekorunun Ekşioğlu Vakfı ile birlikte Türkiye’ye geçeceğini belirtti.

Bu arada şenliklerin ikinci günü sanatçılar Mustafa Topaloğlu ile İsmail YK ve 20’ye yakın Karadeniz sanatçısı sahne alacak.

http://www.milliyet.com.tr/eksioglu-vakfi-ovit-yayla-senlikleri-rize-yerelhaber-320205/
Burs Başvuruları
Dergiler
Hesap Numaraları
Üye Girişi
Hava Durumu
Linkler
Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Piyasalar
Altın Dolar Euro Bist
397,05 6,8627 7,7740 114.809