18 Ocak 2020 Cumartesi

Vakıf Faaliyet Raporu

EKŞİOĞLU VAKFI 01.01.2017-31.12.2017 TARİHLERİ ARASI BİR YILLIK

FAALİYET RAPORU

Vakıf senedimizin 3. maddesinde sıralanan “AMAÇ ve KONULARDAKİ” hizmetler, 2017 yılında da öncelikli hedeflerimiz arasında olmuştur . Vakıf gelirleri, bağışlar, Vakıf Meclisi  ve yönetim kurulunun destek ve katkılarıyla oluşturulan kaynaklar ,vakıf senedimizin amir hükümlerine göre kullanılmıştır.

Şöyle ki;

 

1-2017 yılı içerisinde, Yönetim Kurulu Başkanlığımıza intikal eden toplam 80 adet sözlü yada yazılı talepler, değişik tarihlerde gerçekleşen Yönetim Kurulu toplantılarında gündeme alınıp, makul ve geçerli görülen talepler karşılanmıştır.

2-Hülya Ekşi başkanlığında ki  Kadınlar Kolumuz yeniden yapılandırılmış olup, Leyla Ekşi Açıkelim Başkanlığında aktivitelerini sürdürmeye devam etmektedirler. Bu vesileyle kendilerine başarılar diliyoruz.

3-Kadınlar Kolumuz,  yeni görevlerine başlamalarıyla birlikte, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yaşamakta olan aile bireylerimizi ziyaret edip, vakfımızla olan ilişkilerini ve diyaloglarını geliştirmeye çalışmıştır.

4-2017 Yılı İçerisinde Gençlik kolumuz katibim restoranda toplanmış olup, kendi aralarında Tulumpınar’dan  Hızır Oğlu Fazlı Ekşi’yi başkan seçmiştir.

5-Hayatın her alanında, iyisiyle kötüsüyle varlıklarını yanımızda hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımız Annelerimiz  için, 14 Mayıs’ ANNELER Gününde Çekmeköy Adana Park Restoranda kahvaltı organizasyonu düzenledik,Bu organizasyonda tüm kadınlarımız adına,15 Temmuz şehidi Kemal Ekşinin annesi Hayriye EKŞİ’ye çocuk esirgeme kurumundan çocuk alıp büyüten Songül Ekşi,Leyla Ekşi Kuzu,ve Hanife Akyol’a Plaket verildi Bu vesile ile kadınlarımıza ve katılımcı üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.

6- Vakfımıza başvuruda bulunan , Evinde sağlık hizmetlerinden yararlanan ve yatağa bağımlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda olan, doğustan epilepsi hastası Serebral palsi beyin felci ve trakeskomi li Cihazlara bağli olarak yasayan rüzgar bebek için medikal malzemeler , kıyafetler ,Steril spanc,Enjektör,Bebek bezi, Kanül bağı, Temizleme  bezi,Vucut silme bezi alınıp bağışlanmıştır.

 Ayrıca diğer bir dilekçede yer alan Fatma Nur bebeğe  solunum cihazı alınmıştır.

7--2017 yılı Ramazan etkinlikleri kapsamında Rize Belediyesinin İftar Çadırında Rizeli yoksul ve muhtaçlara yönelik 3000 kişilik 7  gün boyunca,  İkizdere Öğretmen evinde ise  15 gün süre ile iftar yemeği verildi.

8-Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere vakıf temsilciliklerimize, Suriyeye ve Şehit ailelerimize  yardım paketleri gönderildi.

9- Vakfımızdan talep de bulunan Pendik Kurtköy’deki aileye yakacak yardımı, anne ve babası olmayan bir kızımıza çeyiz yardımında ,bulunuldu.

10- Ramazan Ayında İstanbul da buluşamayan ailelerimiz için Ataşehir Adana Park Restoranda 800 Kişilik iftar yemeği verildi.

11- 15 temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimiz adına Ümraniye’de  ve Ovit Yaylasında bulunan, Hacı Hakkı Ekşi Camiinde mevlüt  okutuldu. Kurani Kerim  dağıtımı ve İkramlarda bulunuldu.

12 -Vakfımızın web sitesi ve web Tv hazırlandı ve kullanıma açıldı.

13- Yaşlılar Haftasında, Kadınlar Kolumuz Ailemizdeki büyüklerimizi hediyeleriyle birlikte ziyarete gittiler.

14-Giresundaki Engelliler Derneğinden gelen talep üzerine akülü ve tekerlekli sandalyeleri alınıp gönderildi. Dernek başkanından vakfımıza teşekkür plaketi verildi.

15-Vakfımıza talep de bulunan Mert bebeğin yürüyebilmesi için kofo ortezi ayakkabısı alındı.

16-Kelebek çocuklar adına kampanya başlatıldı .Sadece Yönetim Kurulumuz tarafından 100 takım medikal malzeme alındı.

17 -Çocuklarımıza hayırseverliği yardımlaşmayı aşılamak adına okullarda kampanyalar başlatıldı. Maddi durumu iyi olmayan köy okullarına giden çocuklarımız için kıyafet, bot, mont kampanyası yapılarak imkanları kısıtlı çocuklarımıza  dağıtımı yapıldı.

18-Semiha Şakir Çocuk Yuvasındaki  çocuklarımızın ,bir yıllık, giyim, temizlik, oyuncak ve  ilaç masrafı alınarak bağışlandı.

Ayrıca boya badana ve tadilat işleri yapıldı .

19-Vakfımıza bireysel gelen talepler üzerine evlerine gidilip kontrol edildikten sonra eşya, giyim ve gıda yardımları yapılmıştır.

20- Vakfımıza hasta olarak başvuran ve  beyninde  boluncuk  çıkan bir akrabamız Acıbadem Hastanesine götürülüp Dr masrafları karşılanmıştır.

21- Arakandaki mazlumlar  için yardımda bulunulmuştur.

22-Koca Mustafa Paşa Sevgi Evleri Çocuk yuvasına elektronik cihazlar,kapı korumalıkları, 44 çocuğun bir yıllık  ayakkabı, giyim oyuncak malzemeleri alınıp tutanak karşılığında teslim edilmiştir.

23- Vakfımızdan talep de bulunan İkizdere Emniyet Müdürlüğüne 15000 tl bağış da bulunuldu.

24-İkizdere Atatürk İlkokuluna Bir yıllık temizlik malzemesi 50 adet çanta , ve dağıtılmak üzere hikaye kitapları ve kırtasiye malzemeleri gönderildi.

25- Vakfımızdan talep de bulunan 50 adet köy okuluna kırtasiye temizlik ve oyuncak bağışında bulunuldu . Toplamda 10.000 kitap 100 koli kırtasiye malzemesi çanta , ve 30 kolide oyuncak gönderildi.

26-Vakfımız tarafından organize edilen, her yıl Ağustos ayının 2. Pazar günü yapılan ve gelenekselleşen Ovit Yaylası Şenliklerimiz  için sahne büyütüldü. 2 adet konteynır ev alındı ve şenliklerimiz 19-20 ağustos tarihlerinde 2 gün süre ile yapıldı.

27-Bu yıl da başta cenaze duyuruları olmak üzere, ailemizle ilgili bilgilendirmeler ve kutlamalar kısa mesaj yoluyla akrabalarımızın cep telefonlarına ulaştırılmaya devam edildi.

Aile bireylerimizin ölüm haberleri kısa mesaj yoluyla duyurulurken, ayrıca cenaze evlerine  taziyeye ve cenazelere muhakkak gidildi ve cenazeler de kurani kerim dağıtıldı.

28- Üç ayda bir yayımlanmakta olan “Ekşioğlu Vakfı Dergisi”nin yapılıp dağıtımı 2017 yılında da devam etmiştir. Vakıf Meclisimizin ve Yönetim Kurulumuzun belirlemiş olduğu yayın ilkelerinden hiç ödün vermeden ve de hiç bir siyasi görüşün renklerini üzerinde taşımadan, sadece, vakfımızın aktivitelerini duyurmayı, doğup büyüdüğümüz yörelerimizin turistik değerlerini tanıtmayı ve aile içi haberleşmeyi amaçlayan Ekşioğlu Vakfı Dergisi, tarafsız, ilkeli, aile içi hassasiyetleri de dikkate alarak yayın varlığını etkin bir biçimde sürdürmektedir.

29- Kadıköy belediyesi tarafından şehit ailesinin diğer çocuğunun ilik nakli için 10.000 tl bağış da bulunuldu.

30-Vakıf Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuz Bürokrat ziyaretleri yapmıştır.

31 –Bu zamana kadar yaptıklarımızın en önemlisi de; Ailemizin yıllardır hasretini çektiği, vakıf merkezi olarak İstanbul’da tüm ailemizin kullanabileceği, etkinlikler yapabileceği kısaca tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacak, Vakfımızın finansal bağımsızlığını sağlayacak tesis için çalışmaları başlattık ve vakfımızın öncelikli olarak tüm imkanlarını bu amaca yönelttik. Bildiğiniz üzere Çekmeköy Taşlıtepe deki 54 dönümlük araziyi vakfımız adına kiraladık. Vakfımız adına kazandırılan bu tesisin tüm proje ve planları ruhsat izinleriyle birlikte imalata başlanacak surette hazır durumdadır ve bu proje tüm yönleriyle mevcut meclise sunulmuştur. İçinde her türlü sosyal ve ticari ihtiyaca cevap verecek imkanların bulunduğu bu projenin hayata geçirilmesi için gerekli olan bütçe 12.000.000. TL olarak hesaplanmaktadır. Projenin içinde yapılacak olan sosyal tesis binalarımızı ailemizdeki hayırsever akrabalarımız yapmayı taahhüt etti. İnşallah sizlerin de destekleriyle birlikte 2018 yılı içinde yerimize kavuşacağız.

Ancak maalesef böyle büyük bir projenin hayata geçirilmesi kolay bir iş değil. Bu noktada Vakfımızda vazife alan tüm akrabalarımızın aktif katılımına ihtiyaç bulunmaktadır. Bugüne değin Meclis üyelerimizin bir kısmı toplantılara iştirak edemese de, maddi olarak destekte bulunamasa dahi Vakfımızn yukarıda bahsi geçen rutin faaliyetleri gerek mevcut yönetim kurulu gerekse de geçmiş dönem yönetim kurulları tarafından maddi olarak ve emek olarak telafi edilerek Vakfımızın faaliyetleri herhangi bir aksaklığa mahal vermeden devam ettirilmiştir. Ancak gerçekleştirilmek istenen Tesis Projemiz için  tüm meclis ve Ailemizin emek ve maddi birlikteliğine azami desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Hali hazırda uzun yıllardır Vakfımızın değişik organlarında görev yapmış birçok büyüğümüz ve akrabamız bu süreçte kendisinden beklenen emeği verecek zamanı olmadığından ya da bazı akrabalarımız genç ve yeni isimlere yer açmak amacıyla bu süreçte müsaade istemişlerdir. Kendilerine bugüne kadar gösterdikleri tüm katkılardan dolayı Ailemiz adına teşekkür ederiz.

İşte bu Olağanüstü Genel Kurulla ihtiyacımız olan aktif, etkin, genç, bayan akrabalarımızın katılımın yoğun olduğu bir Meclisin oluşturulması amaçlanmış ve bu yönde Mevcut meclisimizde karar alınmıştır. Sizler de takdir ederseniz ki Sivil Toplum Örgütlerinde bu denli bir yenilenme mevcut organların kendi başına karar alarak kendisini yenilemeye karar vermesi çok olağan bir durum değildir. Bu noktada büyüklük gösteren, başka akrabalarımıza yer ve yolaçan, yol gösteren tüm mevcut meclis üyesi akrabalarımıza Ailemizin Büyüklüğüne yakışır bu saygın eylemlerinden ötürü şükranlarımız sunarız.

Büyük Ekşioğlu Ailesinin değerli bireyleri, muhakkak ki bu Genel Kurulla amaçlarımızı gerçekleştirerek gelecek nesillere miras olarak bırakacağımız Tesisimiz Ailemizin adına yakışır şekilde tamamlayacak etkin, genç ve aktif meclisi oluşturacaktır.

         Özetle çalıştığımız faaliyet raporumuza ilişkin eleştirileriniz, 2018 yılı faaliyet dönemine ışık tutacaktır. Önerilerinizden, bilgi ve birikimlerinizden yararlanarak, vakfımızın daha ileri bir noktaya taşınması hiç kuşkusuz gelecek Yönetim Kurulu’nun ve tüm aile bireylerimizin arzusu ve öncelikli görevidir.

         Çalışmalarımıza destek olan tüm Ekşioğlu Ailemize teşekkür ediyor saygılar sunuyoruz.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                          EKŞİOĞLU VAKFI YÖNETİM KURULU

 

 

Burs Başvuruları
Dergiler
Hesap Numaraları
Üye Girişi
Hava Durumu
Linkler
Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Piyasalar
Altın Dolar Euro Bist
294,8892 5,8890 6,5329 121.475